Dnes je: 22. 03. 2023 Nejste přihlášen Přihlásit se

Jednoduchý Mosfet

Sharkus

24. 12. 2013


Návod na výrobu jednoduchého spínače s mosfetem.

        Zřejmě každý majitel AEG zbraně dříve či později narazí na opálené kontakty spouště. Průvodním jevem je nespolehlivé spínání spouště, zahřívání kontaktů a nízké otáčky a síla motoru. Tento jev je způsoben jiskřením na kontaktech spouště při jejich vzájemném tření vlivem průchodu vysokého proudu. Nejlepší způsob jak tomuto jevu předejít je instalace mosfet spínače do zbraně. Po jeho instalaci původním spínačem prochází velmi nízký proud a a samotný motor je spínán pomocí tranzistoru.

        Na následujícím schématu je jedno takové zapojení. Jedná se prakticky o katalogové zapojení transistoru ke kterému je přidáno několik ochranných prvků.


        Jak to funguje? Srdcem celého zapojení je unipolární tranzistor s kanálem N (Q1). Já osobně mám v oblibě IFR1404 v tomto případě v 1404ZS v D2PAK pouzdře, ale jde použít prakticky jakýkoliv typ (v době kreslení schémátka jsem měl zrovna zásobu IRF3704S a tak je zde použit) s dostatečným napětím (alespoň 20V) a spínacím proudem (min 30A). Dále je u tohoto tranzistoru vhodné aby byl vybaven ochranou diodou. Je jí sice možné dodat externě, ale tím spínač roste na objemu a na ceně. Jejím úkolem je ochránit tranzistor před napěťovým rázem vzniklým na vynutí motoru (je to v podstatě obyčejná cívka) po rozepnutí tranzistoru. Stejnou funkci má i kondenzátor C1. Ten má za úkol pokrýt čas než se stačí ochranná dioda uvnitř tranzistoru sepnout. Jako další ochranný prvek tranzistoru je zde transil D1, který ve spolupráci s R1 omezí napětí na gejtu tranzistoru na bezpečných 17-18V, čímž zabrání jeho případnému poškození při špičkách. Kondenzátor C2 má za úkol odfiltrovat z řídícího napětí krátké poklesy způsobené odběrem motoru a třením kontaktů spouště. Již zbývá jen rezistor R1 omezující proud na řídící hradlo tranzistoru a dvojice rezistorů R2-R3 jenž zajistí dostatečný spínací proud na to, aby se zabránilo náhodnému spuštění zbraně při náhodném doteku, či na indukovanému napětí. Hodnota těchto odporů by se měla pohybovat kolem 470R - 1K.

        Zapojení typu Vrabčí hnízdo jsou sice dobré na otestování funkce, ale v provozu nemají co dělat a proto je tento mosfet poskládán na jednostranné desce plošných spojů. Díky ní je také možné použít menší smd součástky, které jsou nejenom levnější, ale navíc mají lepší odvod tepla.


        Ideální způsob jak vyrobit potřebný plošák je vytisknou předlohu na průhlednou fólii do meotaru a z ní přenést fotocestou obrazec na fotocitlivý kuprexit a vyleptat. Dalším jednoduchým způsobem je použít fotopapír a toner na kuprexit tzv. zažehlit. Poslední ale nejsnazší způsob je jej nakreslit kvalitním lihovým fixem a vyleptat třeba v chloridu železitém. Ať tak, či tak měli by jste dosáhnout něčeho podobného jak na následujícím obrázku.


        Hotový plošák nezapomeňte ošetřit ochranným lakem z kalafuny rozpuštěné v lihu. Tím zaprvé zabráníte jeho oxidaci a zadruhé to velmi usnadní pájení součástek. K pájení v zásadě nepoužíváme trafopajku neboť vyzařuje velmi silné elektromagnetické pole (kdo nevěří, či nechápe ať si zkusí zamávat se zapnutou trafopajkou těsně kolem obrazovky CRT monitoru,či televize), které polovodičům a unipolárním tranzistorům především moc nesvědči. Rozložení součástek na plošném spojí je na následujícím obrázku.


        Jako první si připájíme pasivní součástky jako jsou odpory a kondenzátory. Polovodiče si necháme až nakonec. Tím se sníží riziko jejích poškození statickou elektřinou. Taktéž je dobré předcházet vzniku statického náboje tím že při manipulaci s polovodiči nebudeme mít na sobě oblečení ze syntetických materiálů a použijeme vybíjecí náramek, či se alespoň před kontaktem se součástkou vybijeme os zemnící kolík či vybíjecí bod na pájce.        Nyní by měl být mosfet již hotový a připravený pro montáž do zbraně. Ideální je ho předem odzkoušet třeba na žárovce, či náhradním motorku. Instalace do zbraně je takzvaně třívodičová, což znamená že do mechaboxu vedou pouze tři kabely. Jak vyplývá z následujícího obrázku, je kladný pól baterie přiveden rovnou na kladný pól motoru odkud je spojen s jedním z kontaktů spoušťového spínače. Záporný pól baterie je připojen k mosfetu, přes který vede na záporný pól motoru. Vstup TRIG je zapojený na druhý konec spoušťového spínače. Vodiče mezi mosfetem, baterkou a motorem volíme s dostatečným průřezem (min 1,5mm pro zbraň v základu - čím více tím lépe). Kabely vedoucími ke spoušti teče minimální proud a tak zle použít dosti tenké vodiče (bez problémů 0,125mm - volíme však i s ohledem na mechanickou odolnost).


        Po zapojení a otestování je vhodné potřít hotový mosfet silikonovým tmelem a zastrčit do teplem smrštitelné bužírky vhodných rozměrů a zatavit. přibližný způsob jak by to mělo vypadat je na následujících snímcích.        Ještě jedna fotka testovacího zapojení:


dps_600dpi.jpg

dps_na_tisk.pdf

jednoduchy_mosfet.pdfDiskuze k tomuto článku


Jméno:
Příspěvek:


Online uživatelé=> => BUG REPORT <= <=