Dnes je: 22. 03. 2023 Nejste přihlášen Přihlásit se

Regulátor kadence

Sharkus

26. 12. 2013


Návod na výrobu jednoduchého regulátoru kadence.

        S klesající cenou a rostoucí popularitou lithiových článků se stále více objevuje problém s přílišným opotřebením vnitřních dílů zbraně vlivem vysoké kadence. Jednou z možností je používat dvoučlánkové baterie. Nevýhoda tohoto řešení je však nedostatečné napětí těchto akupaků pro silněji upravené zbraně, navíc se tak člověk připraví o možnost půjčit si náhradní baterii od spolubojovníků, kteří používají tříčlánkové baterie.

        Naskýtá se možnost zapojit mezi baterii a zbraň regulátor kadence a pomocí něho si nastavit kadenci dle vlastních představ. Tato možnost má hned několik výhod, mezi něž patří nezávislost na druhu použité baterie, nižší opotřebení vnitřních dílů, úspora munice a možnost rychlé změny kadence dle aktuální potřeby (nízká pro krycí palbu a vysoká pro útok). Právě návod na stavbu takovéhoto regulátoru je obsahem tohoto článku.


Upozornění: Tento regulátor není vhodný do zbrání s mosfetem.

        Schéma zapojení tohoto regulátoru je na následujícím schématu:


        Základem celého zapojení je integrovaný obvod NE555D, což je CMOS varianta jednoduchého časovače pocházejícího ze sedmdesátých let minulého století. Vzhledem k tomu, že je zde tento obvod použit jako PWM (pulzně šířková modulace) namísto obvyklého časovače najdeme zde zapojený diodový přepínač (D3 D4) zajišťující rozdílné časy sepnutí a vypnutí obvodu. Krom této anomálie se jedná o klasické zapojení tohoto časovače v roli astabilního klopného. Jediná věc na kterou bych ještě poukázal je dioda D1 oddělující obvod o baterie. Primárním cílem této diody není zabránit přepólování obvodu, což by měl zajistit vhodný tvar a provedení použitých konektorů u baterie, nýbrž zabránit vybíjení kondenzátorů C1 a C2 zpět k baterii a následně motoru. To zabrání poklesu napětí v obvodu při zvýšeném oděru proudu motorem při rozjezdu a udrží dostatečně otevřený tranzistor Q1. Tím je rozjezd zbraně svižnější a tento tranzistor se méně hřeje.


        Vzhledem k množství a charakteru použitých součástek se zde již bez desky plošných spojů neobejdeme. Z důvodu úspory místa a lepšího odvodu tepla jsou použity převážně smd součástky.


        Přihlédneme-li k tloušťce (pod IC jen 0,4mm s mezerou 0,2mm) a rozložení cest, je asi jedinou reálnou možností jeho výroby fotocesta. Na následujících obrázcích jsou osazovací plínky jak horní tak spodní strany.        Na osazovacích pláncích jsou osazeny trimr R1 a kondenzátor C2 z druhé strany plošáku než zbytek součástek. Já osobně mám sice radši jednu stanu desky, volnou aby šla v případě potřeby snadno přilepit, ale výsledná podoba záleží případ od případu. Jedno je však stejné, při pájení začínáme pasivními součástkami a až nakonec připájíme polovodiče. Vhodné je taktéž používat při osazování uzemňovací pásek, či se alespoň před manipulací s polovodiči vybít o uzemňovací bod pájky či kolík zásuvky. A nakonec ještě drobná rada, nepoužívat trafopájku!


        Pokud již máme vše připájené a zkontrolované, zapojíme si kabely a konektory. Zde si akorát musíme dát pozor na polaritu a druh konektoru. Zem z baterie se vede do desky regulátoru zatím co Kladny vodič vede přímo do konektoru pro přípojení do zbraně. Nesmíme zapomínat na dostatečný průměr přívodních vodičů. Jako poslední nám zbývá zapojit napájení samotného regulátoru na což nám postačí i tenčí kablík připojený na kladný pin konektoru k baterii. Po otestování je vhodné nanést na desku a součástky silikonový tmel a zatavit vše do teplem smrštitelné bužírky. Nakonec ještě pár fotek hotového regulátoru.

dps_600px.png

dps.pdf

regulátor_kadence.pdfDiskuze k tomuto článku


Jméno:
Příspěvek:

Lukáš
11:20:51
10.09.2014
Ahoj bylo by možné si to u vás nechat vyrobit? Kdyžtak email lukas.nemeskal@email.cz podle toho na kolik by to vyšlo tak bych vzat třeba 3-4 kusy.

Online uživatelé=> => BUG REPORT <= <=