Dnes je: 22. 02. 2024 Nejste přihlášen Přihlásit se

Polní nabíječka

Sharkus

02. 01. 2014


Návod na výrobu polní nabíječky pro mobilní telefony, navigace, či tablety.

        Určitě se vám již mnohokrát stalo, že se vám na vícedenní akci nebo tůře vybyl mobilní telefon, navigace, či tablet v nejméně vhodnou dobu. Nejhorší na těchto situacích je vědomý, že u sebe většinou máte i dostatek energie uložené v náhradní baterii pro zbraň, avšak nemáte možnost jak jí do svého telefonu dostat. Tento článek si bere za úkol ukázat vám jak si takovouto nabíječku vyrobit.

        Schéma zapojení nabíječky je na následujícím obrázku. Jak je vidět, celá nabíječka je pouze spínaný stabilizátor LM2575-5 v standardním zapojeni. Spínaný stabilizátor jsem se rozhodl použít pro jeho vysokou účinnost, tepelnou a proti zkratovou ochranu a celkovou nenáročnost zapojení.


        Celé zapojení je postaveno na jednostranné desce plošných spojů. Její nákres je na následujícím obrázku.


        Na dalším obrázku je osazovací plánek. Je vidět, že všechny součástky jsou osazeny ze strany spojů. Díky tomu je celá nabíječka menši a pevnější. Jako první doporučuji osadit smd součástky a posléze ostatní. Na samotný závěr se osadí konektory. Při pájení je vhodné nepoužívat trafo pájku, za prvé se tím sníží riziko poškození součástek a za druhé se budou drobnější součástky snáze pájet.        Po zapájení všech součástek a důkladné kontrole je dobré před dalším krokem nabíječku odzkoušet. Pokud je vše v pořádku, naneseme na desku mezi součástky silikonový tmel a dáme si pozor aby byl i pod nimi. Přitom si dáváme pozor aby se tmel nedostal do usb konektoru.        Poté se vše navlékne do teplem smršťovací bužírky a zatavíme. Přitom postupujeme od USB konektoru po T-Dean, tím zajistíme že se přebytečný silikon nevtlačí do USB, nýbrž k T-Deanu kde jej lze snadno očistit. Není na škodu navléct a zatavit ještě jednu vrstvu pro zvýšení pevnosti.


Nyní už je vše hotovo a stačí počkat cca 1-2 dny na plné zatvrdnutí tmelu. Poté je již možné nabíječku plně využívat.


        Na závěr je ještě vhodné dodat, že pokud máme v plánu využívat nabíječku převážně pro tablet, či jiné zařízení s velkým odběrem a schopností nabíjení vysokým proudem můžeme použít místo stabilizátoru LM2575 LM2576(adekvátně k tomu je třeba dimenzovat i tlumivku a diodu), čímž zvedneme maximální nabíjecí proud až na tři ampéry.


        Úspěšnou stavbu a spokojenost při užíváni vám přeje Sharkus.

polní_nabíječka.pdf

dps.pdfDiskuze k tomuto článku


Jméno:
Příspěvek:

Winters
21:12:57
23.05.2014
Zdravim chtěl bych se optat na veškeré součástky, které jsou použity na variantu pro tablet či jiné zařízení s velkým odběrem.Zašlete mi prosím tyto informace na r.chlumecky16@gmail.com. Předem děkuji za odpověď.
Sharkus
01:24:13
24.05.2014
1x LM2576S-5.0 ; 1x tlumivka 150mH 3A (bohuzel axialni se u tehle proudu neda moc dobre sehnat ale prstencova se tam da take snadno napasovat) ; 1x 1N5822 ; no a kondy a konektory staci stejne (lehkum zvysenim kapacit elektrolitu se samozrejmne nicemu neuskodi)

Online uživatelé=> => BUG REPORT <= <=