Dnes je: 22. 03. 2023 Nejste přihlášen Přihlásit se

NPP-3 (TacticalPro)

Karl

12. 04. 2014


Recenze balistické vesty od firmy TacticalPro

        Už od samotného mého začátku působení se mi vždy líbily vesty zakrývající velkou část těla a nikdy jsem příliš netíhnul k výstroji ala všechno nacpat do blůzy nebo do 2 sumek na opasku. Proto jsem vystřídal opravdu hodně vest, ať už to byla velmi oblíbená i nesnášená SQUAD vesta nebo lbv kopie s opaskem a dalšíma sumkama a prdelníkem. Poté jsem i díky změně kamufláže na vz.95 krátkodobě nosil neidentifikovatelný chestrig ale bylo to pro mě jaksimoc lehké a jako bych na sobě nic neměl, proto jsem zatoužil po něčem větším a modulárnějším a padla mi do oka tehdy kopie vesty Ciras z airsoftmorava kterou jsem používal se změnou sumek za kvalitní od firmy Tacticalpro používal více než rok. Poté se projevila její čínská stránka a nedokonalost kopie a hlavně nedostatek místa či sejhávající některé části vesty. Do oka mi poté padla vesta NPP-3 od firmy Tacticalpro, od které jsem měl většinu sumek a jelikož už v týmu jedna byla, byla pro mě jasná volba.


        Co se týče vesty samotné je to středně velká vesta anglicky nazývaná plate-carrier, čili asi nejdrtivěji používaný typ vesty s možností vložení plátů vůbec. Je složená prakticky dalo by se říct, ze 3 částí a to přední dál, zadní díl a ramenní popruhy s výplněmi. Zapínání je řešeno celkem prakticky 2 trojzubci na levé a pravé straně zapínajícími přední a zadní díl k sobě, což je řešení podle mě né úplně šťastné kvůli nemožnosti dát do krajních molle průvleku větší sumku aniž by se neomezila možnost zapínání. Pak bych asi jako možná i pozitivum na obranu zapínání uvedl, že lepší je vestu při nasazování na tělo zapnou už svlečenou a neutaženou a teprve po nasazení utáhnout jednoduše popruhy jak je libo. Další věcí než přistoupíme k detailům na vestě jsou ramenní popruhy. Ty jsou opatřené 3D síťovinou a vyplněné nějakou výlní díky které se snižuje pocit váhy vesty na ramenou, mají na sobě průvleky jednak pro samotné nastavovací pásy které mají což je za mě velké – tendenci se povolovat, sice né že by se to co akci muselo spravovat ale při větší váze neseného vybavení a pár psích kusech v boji se za třeba 6 akcí povolí popruhy i o 3cm. CO se týče průvleků tak jima není problém kromě samotných pásů provléct hadičky od camelbacků, vysílaček a podobného haraburdí.

        Začal bych předním dílem vesty který je co tvarem klasického jak je u vest zvykem ale lze si po domluvě s výrobcem možno nechat ušít i tvar useknutými rohy na vrchní části, kde začínají ramenní pásy to je ovšem možná i kontraproduktivní v řadě případů. Molle popruhy po celém předním dílu nabízejí uchycení skoro nekonečného množství sumek snad od všech výrobců což mám osobně odzkoušeno. Fantazii a přizpůsobení vesty se meze nekladou já na vestě zpravidla nosil kolem 10-12 zásobníků do primární zbraně+1 do sekundární, 2 granáty v granátových sumkách, 2 uni sumky, PU panel, rádiovou sumku, odhazovák který byl později přemístěn na taktický opasek PT-2. Jinak strana k tělu je samozřejmě pošita 3D síťovinou a proto zejména v kombinaci s UBACSem v letních vedrech nebyl problém s nadměrným vedrem či potoky potu všude možně (na rozdíl od vesty CIRAS od ACM, ve které jsem byl jak vařený párek).

        Zadní díl už je na popis méně zajímavý, má nosné ucho za které je možné vestu nosit nebo použít pro táhnutí zraněného když má vestu oblečenou (vydrží opravdu hodně-odzkoušeno) zadní díl přímo vybízí k použití vaku na camelback. Dále jsem nosil na zadním dílu sumku na vysílačku, to mělo ovšem tu že pokud jsem chtěl přenastavovat frekvenci vysílačky buď mi jí musel někdo vytáhnout a podat nebo já svléct vestu což je v boji dost na „guvno“.


        Na fotce je zadní díl ještě spojen s taktickým opaskem PT-2 kombinace občas dobrá jen ale pokud vestu nemáte v plánu často sundávat nebo nandávat.

        Kdybych měl celou vestu po cca roce a půl zhodnotit označil bych jí za skvělou vestu i přes její menší nedostatky, opravdu mě překvapilo, že na vestě není absolutně vidět žádná známka opotřebení i přes mé zacházení ne zrovna v rukavičkách. Byla i doba kdy jsem měl ve vestě balistické pláty, ale to mě přešlo po 2 akcích, kdy mě z nich všechno bolelo, ale měli i něco do sebe když pěkně drželi vestu na těle a člověk si mohl vyzkoušet jaké to je, když se v nich musí vojáci pohybovat neustále.


        Závěrem bych řekl, že pokud se rozhodujete, jakou vestu pořídit určitě bych nad touto zauvažoval už jen za poměr cena/kvalita. Nyní mám další 2 vesty, ke kterým možná budou recenze později a můžu říct, že i přes jejich odlišné vlastnosti a i modernější řešení si NPP-3 u mě stále drží své pevné místo a nedal bych ji z ruky.Diskuze k tomuto článku


Jméno:
Příspěvek:


Online uživatelé=> => BUG REPORT <= <=