Dnes je: 23. 03. 2023 Nejste přihlášen Přihlásit se

Svítilna Fenix TK22

Karl

12. 04. 2014


Dnes se podíváme na taktickou svítilnu TK22 od frmy Fenix...

        Na rozdíl od většiny věcí když jsem začínal mi svítilna nikdy nějak nescházela, ikdyž jsem věděl o jejím velkém využití, nikdy jsem ovšem nemohl nalézt nějakou která by mi vyhovovala jak na zbrani tak v ruce nebo cena nebyla přímo astronomická. To vše do doby kdy jsem viděl reklamu na svítlny Fenix v časopise zbraně a náboje a ze zvědavosti kouknul na stránky Kronium.cz kde jsem našel obrovskou škálu svítilen s impozantním výkonem za přijatelné ceny, co se taktický svítilen týče a po prostudování pár modelů mi padla do oka TK22, když jsem viděl, že sní byli spokojeni i provaření Soldato team nebylo na co čekat.


        Svítilna je vzhledem ke svému výkonu a v porovnání se světoznámými Surefire menších rozměrů ovšem výkonem více než překvapuje.Rozměry jsou na délku necelých 15cm, průměr hlavy 4cm a těla 2,5cm což je také velké + kvůli možnosti vložení svítilny do klasických 25mm montážních kroužků kterých je na výběr opravdu veliké spektrum. Tělo je černé, pouze vrchol hlavy je matně stříbrný a taktéž přepínač režimů, nějak výrazně demaskující účinky to ovšem nemá a sklo nemá také snahu nějak extra dělat odlesky. Odolnost a nárazuvzdornost bych viděl jako skvělou a to samé platí u skla kryjící diody, odzkoušeno je už více než rokem tvrdého zacházení mnoha pády a i vodním testem ponoření do hloubky půl metru a nechání svítit na cca 20 minut-vše bez problému a po otevření jsem neviděl ani známky zvlhčení.


        Nyní bych přestoupil přímo ke svícení a všem těm věcem okolo tak tedy: svítilna má 4 režimy podle intenzity svitu + stroboskop vždy na maximální intenzitu svitu. Intenzita se přepíná stříbrným tlačítkem na těle hned za hlavou svítilny a stroboskop se aktivuje po podržení tlačítka na cca 2s. Největší intenzita poskytuje sílu 680lm což je úctyhodná síla například k oslnění na blízku za normálního světla ve dne nebo až na 50-60m v noci (na blízku v noci likviduje i některé noční vidění které nemají dobrý stupeň ochrany), kužel světla je jednak dálkový takže lze něco celkem osvítit i na velké vzdálenosti (200-300m) ale také se kužel částečně rozevírá na blízku čili dobře použitelné řpi nebojovém svícení či v budovách. Světlo zajišťují certifikované Cree Led diody a to v počtu 5.


        Energii svítilně dodává dvojice baterií CR123, popřípadě typu 16340, nebo 1 typu 18650 a jejich příbuzné. Osobně jsem po nějaké době přešel z nenabíjecích CR123 právě na baterie typu 18650 kvůli velkým cenám za stále nové CR123 a navíc 16340 mají často i větší kapacitu a hlavně jsou jen 2x dražší než CR123+ cca 250kč za nabíječku a časem jsem zjistil, že jsem opravdu hodně ušetřil, než kdybych kupoval stále nové baterie. Doba svitu na maximální intenzitu je asi 1,5-2h, pak a na nejnižší až kolem 120h.


        Příslušenství ke svítilně lze dokoupit přímo od originální a to různé montáže na hlavně, ris lišty či optiky. Já zvolil montáž na RIS lištu, ta pěkně svítilnu drží, ovšem vyndávání svítilny z ní znamená povolit 3 imbus šrouby a sundání ze zbraně 2, takže bych volil radši nějakou montáž rychlosundávací. Dále jsem dokoupil bílý kuželový difuzér, který se dá použít pro vytvoření jakoby světelné koule takže dobré pro rozprostření světla např. ve stanu či když si děláte příbytek a zavěsíte svítilnu na větev. K svítilně je snad už klasikou dodávaná šňůrka na ruku a černé pouzdro s průvlekem na opasek. Dále snad nejocenitelnější pomůcka, kterou jsem zakoupil je dálkový kabelový spínač, funguje jako všechny ostatní typy kabelových spínačů takže bych to dál nerozváděl, spornou věcí je u něj kabel který je točený a tedy natahovací nejdříve jsem na něj nadával, ale postupem času jsem si na něj zvykl, naučil se ho ukládat a teď jsem u různých zbraní za jeho délku i rád, co se samotného spínače týká tak sním byl jediný problém a to že se mi vevnitř v šroubovacím nástavci ukroutil kabel (mou vinou), ale problém rozdělat a za 2 minuty mít připájeno zpátky. Příslušenství je samozřejmě daleko víc a lze si ho najít na internetových obchodech.


        Abych to zase shrnul tak s touto svítilnou jsem na míru spokojen, snad jednou její nevýhodou je nemožnost použití pro IR světla kvůli led diodám. Pomocník je to v některých situacích opravdu výborný a né jednou mi pomohla vyhrát nějaký ten souboj jak v noci, tak v budově.Diskuze k tomuto článku


Jméno:
Příspěvek:

Sharkus
22:53:37
13.04.2014
a nakolik ze ta sranda vyjde?
Alex
15:39:54
14.04.2014
mrkni se na ten web, sice je tam asi novější typ, ale cena bych řekl že zůstala podobná.. Přes dvojku
Karl
22:30:33
16.04.2014
No typ je k dostání nový ale za stejnou cenu stále...všechno jsem kupoval na kronium.cz

Online uživatelé=> => BUG REPORT <= <=