Dnes je: 23. 03. 2023 Nejste přihlášen Přihlásit se

Mosfet s aktivní brzdou a regulací kadence

Sharkus

09. 05. 2014


Návod na stavbu mosfetu pro airsoftové zbraně s aktivní brzdou a regulací kadence.

        S Rostoucí oblibou výkoných li-pol článků dochází u méně upgradovaných zbraní k nepřiměřenému zvýšení kadence. Tento jev je sice při střelbě příjemný, avšak krom zvýšené spotřeby munice způsobuje především nadměrné opotřebení vnitřních dílů. Nejsnadnější řešení je používat pouze dvoučlánkové baterie. Toto řešení má ale jisté nevýhody, jako například příliš nízká kadence u zátěžových sestav a následná zvýšená zátěž pro motora kabeláž. Dalším řešením je použití tříčlánkové baterie a regulátoru kadence. Pokud máte zbraň ještě v záruce a nechcete do ní zatím lézt, či nechcete do zbraně z nějakého důvodu dávat mosfet, můžete využít regulátor co se vkládá mezi baterii a zbraň (návod na jeho stavbu je taktéž na tomto webu). Pokud se však již rozhodnete pro instalaci mosfetu, můžete použít zapojení z tohoto návodu, čímž získáte jak možnost plynulé změny kadence tak i brzdu motoru.


        Nyní již blíže k tomuto mosfetu. Srdcem celého zapojení je osvědčený integrovaný obvod NE555, což je CMOS verze již přes 40 let starého, avšak stále populárního časovače. V tomto zapojení je využit jako astabilní klopný obvod a nastavitelným kmitočtem. Oproti standardnímu zapojení jdou zde však použity diody D4 a D5 pro rozdělení nabíjecí a vybíjecí fáze na opačné konce trimru. Ve vybíjecí cestě je navíc zapojen odpor R15 který omezí rozsah regulace na cca 70-100%. Tím je popis regulační části kompletní. K napájení této části slouží napětí získané ze spoušťového kontaktu přes oddělovací diodu D6 vyfiltrované kondenzátory C4 a C7. Výstup z časovače je dále veden do budiče U1. Tento budič má za úkol proudově posílit výstup z časovače, díky tomuto obvodu se tranzistor Q2rychleji otevírá a zavírá, čímž dochází k nižším tepelným ztrátám na tomto tranzistoru. Dále už nám zůstává pouze část s aktivní brzdou. Ta je tvořena tranzistorem Q1 který je spínán přes kondenzátor C2, jehož nabíjení řídí délku brzdícího impulzu. K jeho vybití po odpojení napájení slouží odpor R13 a dioda D3. Ostatní součástky slouží jako ochrana, či náleží k již výše popsaným obvodům.

        Deska plošných spojů je kvůli umístitelnosti do zbraně navržena jako oboustranná a neměla by skýtat žádné záludnosti.        Při osazování nejdříve vytvoříme všechny „prokovky” mezi horní a spodní vrstvou, nejsnáze to jde když si připravíme krátké drátky s jedním zahlím koncem a ty nastrkáme do direk a zapájíme. Poté se deska otočí položí na pevný materiál a přečnívající konce se zastřihnou na cca 2mm a ohnou ke spojům a taktéž připájí. Dalším krokem je připájení SMD součástek. Začneme odpory a kondenzátory a nakonec připájíme budič a 555ku. Poté je vhodné na výkonové cesty nanést hrubší vrstvu cínu či ideálně připájet měděný drátek (cca 0,7-1,5mm), který nám výkonově posílí cesty a pomůže s odvodem tepla. Poté desku důkladně očistíme od zbytků tavidla a zkontrolujeme a opravíme případné nedokonalosti na plošném spoji či zkraty a pod místa kde budou ležet tranzistory (strana desky s budičem) vložíme čtverečky oboustranné samolepící pěnové pásky na kterou připevníme tranzistory , Tranzistory nepájíme ze strany jejích umístění na osazováku (níže) avšak z druhé stranychladící plochou směrem od plošného spoje. Díky tomu se usnadní případná montáž chladiče (pro většinu zbraní není nutný). jako poslední připájíme elektrolytické kondenzátory a trimr a desku opět důkladně očistíme a případně ošetříme lakem (!Pozor - nesmí se dostat do trimru!)        Nyní již zbývá hotovou desku pouze zapojit a otestovat. Po kontrole funkce je vhodné navléct přes ní smršťovací bužírku odpovídajících rozměrů a zatavit. Na závěr ještě pár fotek.
Diskuze k tomuto článku


Jméno:
Příspěvek:

Reed
01:39:00
16.07.2014
Bylo by možné si u vás nechat jeden kus vyrobit a poté mi ho prodat?
Sharkus
08:03:36
16.07.2014
rekl bych ze ano. (kdyz tak e-mail : sharkus @ seznam . cz)

Online uživatelé=> => BUG REPORT <= <=