Dnes je: 22. 02. 2024 Nejste přihlášen Přihlásit se

Mosfet RYAN

Sharkus

22. 07. 2014


Návod na stavbu malého, ale výkonného mosfetu pro airsoftové zbraně.

        Při brouzdání po katalogu TME jsem narazil na zajímavý tranzistor AUIRF2804S-7P D2Pack-7, určený pro automobilový průmysl. Tento tranzistor s mezním napětím 40V maximálním proudem 240A (špička až 1360) a odporem v sepnutém stavu jen 1.6mΩ, se zdál pro použití v airsoftových zbraních jako ideální. Další výhodou tohoto tranzistoru je jeho pouzdro se sedmy vývody, díky němuž je zajištěn i dostatečný odvod tepla. Proto po dohodě s naším týmovým technikem vzniklo toto zapojení, které nese jeho jméno.

        Nyní již k samotnému návodu. Na obrázku níže je schéma zapojení, ze kterého jde vidět, že se jedná o standardní katalogové zapojení tohoto tranzistoru jako spínače. Na vstupu od spoušťových kontaktů jsou dva odpory 470R, které kvůli bezpečnosti zatěžují spoušť proudem okolo 40mA. Dále je gate chráněn transilem pro případ napěťových špiček (gate má max. 20V). Nakonec již zbývá pouze ochranná dioda mezi D a S sloužící k ochraně tranzistoru před proudem vznikajícím ve vynutí motoru po jeho odpojení a k ní keramický kondenzátor, který má za úkol odchytit špičky než se sepnou diody.


        Na dalším obrázku je deska plošných spojů (nahoře horní a dole spodní strana).


        Jak jde vidět jedná se o oboustrannou desku, což její výrobu v domácích podmínkách lehce komplikuje. Ale výhoda kterou je malý rozměr (25x11x8) to však plně vyváží.

        A teď k výrobě samotné. Poté co si vyrobíme DPS, musíme vytvořit „prokovky”. Nejsnadnější postup je připravit si drátky se zahnutým koncem, ty z jedné strany zastrkat do DPS a zapájet. Poté je na druhé straně zkrátit, opět zahnout a zapájet i tu. Dále je vhodné všechny cesty pocínovat, čímž se zvýší jejich proudová zatížitelnost a jejich odolnost proti oxidaci.
        Na dalších obrázcích jsou již osazovací plánky obou stran desky a fotky reálného provedení. Samozřejmě jako první příjdou osadit odpory a kondík, poté diody a nakonec tranzistor. Nesmíme také zapomínat na citlivost unipolárních tranzistorů na elektromagnetické pole (způsobuje naindukované napětí v součástkách které je může vážně poškodit) a proto je lepší vyhnout se zdaleka trafopájce.

        Nyní vše důkladně očistíme od zbytků tavidla z zkontrolujeme případné závady a nedostatky. Poté již zbývá pouze připájet kabeláž a zapojit do zbraně dle následujícího nákresu.
        Jednou z výhod tohoto mosfetu je i způsob chlazení, kdy se díky vodičům připájeným přímo, či v těsné blízkosti tranzistoru odvádí teplo do těchto vodičů a ty i slouží jako chladič. Pokud však máme v plánu provozovat tento mosfet na výkonnější sestavě a obáváme se přehřívání je možné tento mosfet vlepit do klasického chladiče pro TO220, čímž se odvod tepla ještě zlepší.        Po otestování hotového mosfetu je samozřejmě ještě vhodné zatavit ho do smršťovací bužírky. Na závěr přikládám ještě několik fotek.Ke stažení

ryan.pdf

dps_top(300dpi).png

dps_top(600dpi).png

dps_bottom(300dpi).png

dps_bottom(600dpi).png

P6SMB.pdf

auirf2804s-7p.pdf

dps_top.pdf

dps_bottom.pdfDiskuze k tomuto článku


Jméno:
Příspěvek:

Ryan
15:04:16
23.07.2014
Diky Pepi. Moc hezky :-)
Peter
18:51:09
08.06.2019
Antiparalelna dioda k mosfetu je uplne zbytocna, kedze mosfet je nou sam osebe ;-) Jedine IGBT bez nej ju potrebuje ;-)
Sharkus
16:49:53
09.06.2019
Zaprve je na desku mozno osadit velke mnozstvy tranzistoru a nektere ji vybavene nejsou, zadruhe mivaji tyto transily lepsi parametry nezly vnitrni prechody na tranzistorech. nehlede ze chrani pred prepetim i v zavernem smeru coz diody v tranzistorech nedelaji.
Sharkus
16:50:34
09.06.2019
Jinak IGBT neni pro toto zapojeni zrovna vhodny

Online uživatelé=> => BUG REPORT <= <=