Dnes je: 22. 02. 2024 Nejste přihlášen Přihlásit se

FPS metr

Sharkus

19. 09. 2014


Návod na stavbu jednoduchého měřiče úsťové rychlosti a kadence.

        Čas od času přijde vhod možnost zjistit jakou úsťovou rychlost má vaše zbraň. Hlavně při opravách vzduchotechniky je výhodné mít možnost průběžně si kontrolovat výsledek. Návod jak si přístroj na měření úsťové rychlosti (chronometr) postavit obsahuje tento článek.

        Teď už tedy k zapojení samotnému. Toto zapojení jsem se snažil udělat co nejjednodušší a tak je prakticky vše řešeno pomocí mikrokontroleru ATMega16. Na následujícím obrázku je schéma zapojení řídící desky.


        Jak už jsem psal výše prakticky vše je řešeno pomocí mcu a tak řídící deska obsahuje pouze procák samotný, pěti voltový stabilizátor, drobné součástky nutné pro jejích funkci a konektory k připojení periférií. na dalším schématu je poté zapojení samotných snímačů průletu kuličky. Ty se skládají pouze s infradiod, fototranzistorů a odporů pro nastavení pracovního proudu. Zde stojí za zmínku tranzistor R2, kterým se dá nastavit citlivost těchto čidel. Jeho ideální hodnota se nalézá okolo 10K, ale je možno s nímdále experimentovat (zhruba v rozmezí 4K7 - 47K, kdy vyšší odpor znamená i vyšší citlivost, ale také nišší rychlost).


        Aby byl tento chronometr co nejsnáze postavitelný i v domácích podmínkách nalézají se součástky na třech malých jednostranných deskách plošných spojů (dále DPS). Jak si je vyrobit jsem psal již dříve (www.cobra-team.cz/index.php?str=clanek&ic=25), ale pokud z nějakého důvodu nechcete, nebo nemůžete dps použít, dá se řídící deska poskládat na univerzálním spoji, či v kontaktním poli a čidla zdrátovat jako vrabčí hnízdo. Na obrázcích níže jsou obrazce dps (desku čidel je potřeba udělat dvakrát – start/stop).
        Pokud máme připravenou, odvrtanou a nalakovanou (kalafunou rozpuštěnou v lihu) dps začneme jí osazovat. jako první vytvoříme drátové propojky.        Dalším krokem je připájení součástek. Zde je vhodné nejdříve osadit smd a poté zbytek. Dbáme přitom aby nám nikde nevznikly zkraty, či studené spoje. Pokud chceme mít zapojení co možná nejodolnější nebudeme pájet na desku konektory na připojení periférií (samozřejmě že na displej jí použít musíme a to dvouřadou pinovou lištu zahnutou do pravého uhlu. Dále je dobré osadit pinové lišty na místa servisních tlačítek[nast,+,-], což nám usnadní pozdější nastavování.), ale připájíme kablíky přímo k dps.

        Pokud máme již vše připájené a překontrolované omyjeme z desek lihem přebytečné tavidlo a můžeme začít vše spojovat dohromady. Nákres jak vše propojit je na následujícím obrázku. Pro lepší pozdější manipulaci je vhodné nechat si na kablících dostatečnou rezervu a používat kvalitní nelámavé vodiče.


        Jak jde vidět není na propojení všech částí nic složitého. Pouze je třeba dbát na správnou orientaci LED a správné zapojení přepínače. U toho je třeba brát v potaz zda jsme použili páčkový/kolébkový (varianta na nákresu), či posuvný. v případě posuvného nejsou totiž vývody obráceně, nýbrž odpovídají stavu jezdce. U tlačítka pro nastavení váhy kuliček je taktéž důležité použít spínací a né rozpínací kontakt. Detailní fotka za pojení hlavního přepínače je na následujícím obrázku.        Pokud máme vše zapojené a zkontrolované připojíme zatím bez osazeného mcu a lcd zapojení k napětí (9 - 12v) a ověříme správnou funkci stabilizátoru (na výstupu by jsme měli dostat cca 4,9 - 5,1V). Poté pomocí voltmetru, či logické sondy ověříme i funkci všech ostatních součástí. Pokud je vše v pořádku můžeme připojit lcd a vložit naprogramované mcu do patice. Pokud máme vlastní isp programátor tak teď je ta vhodná chvíle na jeho použití (hex soubor s programem a nastavení pojistek je ke stažení na konci tohoto článku). Nakonec už zbývá pouze otestovat funkci celého zapojení (Návod k nastavení a obsluze je ke stažení na konci tohoto článku). V případě že se vám zdá obraz lcd moc světlý, či naopak tmavý můžeme jeho kontrast upravit hodnotou odporu R2, která by se měla pohybovat v rozmezí 1K5 až 3K3. Eventuálně jej můžeme nahradit trimrem.


        Nyní když máme elektroniku hotovou a odzkoušenou, přichází na řadu ta těžší část a to je mechanická konstrukce krabičky a hlavně měřící trubice. Začneme měřící trubicí. Na ní použijeme ideálně plynařskou měděnou trubku o vnějším průměru 18,1mm. Pro snazší výrobu si stáhneme „šablonu snímačů” (ke stažení na konci článku). Tu si vytiskneme a pomocí přesného pravítka ověříme rozměry, popřípadě v nastavení tisku poupravíme. Nyní vystřiženou šablonu nalepíme na očištěnou trubku tak aby nám rohy lícovaly a trubici podle ní odvrtáme a uřízneme.        Poté trubici důkladně začistíme a překontrolujeme podle šupléry její rozměry. Pokud je vše v pořádku můžeme přistoupit k nejdůležitější části a tou je samotné upevnění desek snímačů. Začneme tím že si pomocí trojúhelníku nebo jiného pravoúhlého předmětu dáme do roviny jedno čilo tak aby diody a tranzistory byly oproti otvorům v trubce a zafixujeme jí tavnou pistolí. Poté tento postup opakujeme s druhým čidlem na opačném konci trubky. Zde je vhodné ještě překontrolovat vzdálenost středů čidel od sebe, aby bylo výsledné měření co nejpřesnější.
        Nyní jíž doděláme pouze krabičku. Já jsem se zde rozhodl pro univerzální plastovou krabičku PK07 která má ideální rozměry a je velmi snadno dostupná. Na konci článku je k dispozici ke stažení šablona pomocí niž si do této krabičky vyřežeme otvory do kterých posléze umístíme měřící trubici, displej, a ostatní díly. Navíc tato šablona po přilepení na panely obsahuje i popisky a tak se jí pokusíme při vyřezávání jinak neponičit, nebo jí posléze sundáme a na hotová čela nalepíme novou. Pro zvýšení mechanické odolnosti jí je možné přetřít bezbarvým lakem.
        Pokud již máme krabičku připravenou umístíme do ní veškerou elektroniku a měřící trubici a důkladně vše přilepíme tavnou pistolí.

        V tuto chvíli je fps metr prakticky hotov a stačí ho již jen zkalibrovat. Kalibrace samotná je poměrně jednoduchá a vyžaduje po nás pouze změřit přesnou vzdálenost snímačů od sebe a její uložení do paměti řídícího mcu.

        Při měření vzdálenosti budeme postupovat následovně. Nejprve si zapneme test čidel. Do něj se dostaneme vyzkratováním vývodů „nast” a přepnutím hlavního spínače na měření kadence. Zde máme zobrazen stav vstupní a výstupní optozávorky kdy znak „-” reprezentuje klidový stav a znak „X” přerušení paprsku.


        Samotné měření poté probíhá tak, že měřícím kolíkem šupléry si přesně změříme vzdálenosti přerušení měřících paprsků od krajů trubice a z jejích rozdílu spočítáme měřící dráhu (pokud možno 100mm).        Toto měření je vhodné několikrát opakovat z obou stran a výsledky zprůměrovat pro co nejvyšší přesnost. Když už tedy známe přesnou měřící dráhu, tak si jí uložíme. To provedeme tak, že opět zkratujeme vývody „nast” a přepneme hlavní spínač do polohy měření rychlosti. Na displeji se nám objeví přednastavená vzdálenost čidel kterou pomocí zkratovaní vývodů „+” a„-” nastavíme do pomocí „nast”.
        Teď už je měřák hotov a stačí ho pouze odzkoušet se zbraní.
Soubory ke stažení

Navod_na_stavbu.pdf

hex.zip

sablona_snimacu.pdf

cela_krabicky.pdf

dps(300dpi).png

snimac_dps(300dpi).png

schema.pdf

dps.pdf

propojky.pdf

osazovak_bottom.pdf

osazovak_top.pdf

snimac_schema.pdf

snimac_dps.pdf

snimac_osazovak_bottom.pdf

snimac_osazovak_top.pdf

zapojeni.pdf

dps(600dpi).png

snimac_dps(600dpi).png

soupiska.pdf

zdrojaky.zipDiskuze k tomuto článku


Jméno:
Příspěvek:

Jirka
20:22:56
18.12.2014
Zaujal mě Váš článek. mohli byste přidat i seznam všech součástek?
Michal
21:01:11
03.01.2015
Také bych měl zájem o seznam součástek. jinak hezky zpracováno
Sharkus
00:20:07
04.01.2015
přidána soupiska součástek
Michal
15:04:10
11.01.2015
Mohu se zeptat, kde jste zakoupil LCD C1602L-7GNNA ? mockrát děkuji
Sharkus
16:04:58
11.01.2015
http://www.hezkyden.cz/k/lcd-modul-wintek-wd-c1602l/
Michal
21:20:46
11.01.2015
Ještě bych se chtěl zeptat, v soupisce máte C2 A C4- 100nF/16V, ale na fotce je pouzito 220uF/25V ?
Sharkus
22:13:33
11.01.2015
100u/16 je zcela vyhovujici hodnota. 220u/25 zrovna lezeli na stole a jejich hodnota vazne neni nikterak kriticka. ;-)
Ryan
20:20:37
19.01.2015
Michale, nebyla by pro vás lepší stavebnice? Myslím, že pan Sharkus by ji ochotně připravil ..
Stanislav
22:46:18
18.05.2015
Dobrý den, pohrávám si s myšlenkou toto chrono postavit. Avšak slabo proudu se věnuji jen okrajově a na složitější zapojení jsem si zatím netroufl. Rád bych se tudíž zeptal, zda by bylo možné na objednávku toto zařízení nechat u vás zhotovit.
birosh
17:01:39
14.09.2015
zdravím. chci se zeptat zda by se tento chonáč dal vyrobit na zakázku. pokud ano na jakou cenu by vyšel? abych věděl zda se oplatí si nechat vyrobit nebo koupit. díky
Libor
16:32:04
13.09.2016
Zdravím z vysočiny, mne taktéž zaujal tento FPS metr, tak za spolupráce jednoho více osvíceného kolegy jsme se pustili do výroby. Oba vlastníme větrovku tak jsme zvolili vzdálenost snímacích optik 500mm kvůli větší přesnosti.Ale k našemu překvapení jde nastavit kalibrace jen 1,5mm do plusu a 1,5mm do mínusu. Další prekérní situace je s přednastavenou váhou střeliva. Tímto bych chtěl poprosit, jestli je to možné, autora (p.Sharkus) o poskytnutí zdrojového kódu nebo opravu v hex.zip Děkuji za odpověď
Sharkus
20:03:38
13.09.2016
Jen najdu exterak a hodim sem zdrojaky, at si to muzete upravit podle vlastnich potreb. ;-)
Sharkus
23:26:25
13.09.2016
Tak je tu pridana zipka zdrojaky, kde je vse potrebne pohromade. Vaha se upravi ciste v poly s vahama. s delkou merici trubice je to horsi bo ji bude potreba upravit na nekolika mistech a to radky 118,191,551,556,687 a s tim samozrejme i prepocet okolo 345
Libor
22:09:08
24.09.2016
Zdravím opět z vysočiny, konečně po menších peripetiích a doladění všech maličkostí se dostavil kýžený výsledek. Tímto chci poděkovat (p.Sharkus) za pomoc a poskytnutí všech potřebných informacích. Tímto přeji Cobra teamu hodně úspěchu a jsem rád ,že někde také žíjí dobří lidé.....
Ryan
14:54:00
26.09.2016
Tadyk je dobrech lidůch, by se dali vidlema prehazovat ;-)

Online uživatelé=> => BUG REPORT <= <=