Dnes je: 23. 03. 2023 Nejste přihlášen Přihlásit se

Servisní svítilna pro testování souososti

Sharkus

27. 10. 2015


Návod na stavbu jednoduché pomůcky nejen pro týmové techniky.

        Před časem jsem sledoval našeho týmového technika při práci a zaujalo mě, jak si svítí přes hlaveň a komoru a sleduje zda má mechabox a hop komoru v ose. Pohled to byl poměrně zábavný, bo si svítil telefonem a snažil se kolem něj v mém RPK ještě něco vidět. Tehdy mě napadlo udělat baterku, která by dovolovala přímý pohled do hlavně s dostatečným osvětlením, aby šlo pohodlně vidět i do nejdelších hlavní. Výsledkem byla tato jednoduchá pomůcka jejíž výroba je popsána v tomto článku.

        Nosnou část této svítilny tvoří deska plošných spojů, která je dostatečně jednoduchá aby se dala vytvořit jakoukoliv metodou včetně škrábání. Schéma a nákres této desky je na následujících obrázcích.
        Jak jde vidět jedná se opravdu o velmi primitivní zapojení třech LED diod (lze použít prakticky libovolný typ bílých diod v SMD pouzdře) s předřadnými rezistory, jejichž hodnota není nikterak kritická. Zapojení s diodami paralelně bylo použito s ohledem na možnost zužitkování jinak už vybitých baterií.

        Před osazením desky si do ní navrtáme otvory pro spínač a trubičku přes kterou se budeme do hlavně dívat. Zde se mi osvědčila mosazná trubička o průměru 6mm z HornBachu. Taktéž ani odvrtání otvorů pro kontakty baterie není marné, neboť se nám poté bude lépe pájet a bude pevnější.

        Desku osadíme až na tlačítko ze strany spojů. Jako konektor pro připojení baterie se dá s úspěchem použít konektor zkanibalizovaný z již vybité baterie s připájenými drátky (cca 1,5mm 2). nakonec si uřízneme cca 15 až 20 mm připravené trubičky a tu zasuneme do připraveného otvoru tak aby na straně spínače byla max 2mm nad desku a zbytek byl ze strany s LED. Poté jí bud zalepíme vteřinovým lepidlem, či připájíme k ploškám pro katody LED diod.


        Tím máme celou stavbu v podstatě hotovou a stačí již jen vložit baterii a používat.


        Použití samotné je velmi jednoduché. Při kontrole zda je mech s komorou v jedné ose stačí svítilnu přidržet kousek nad hlavní tak aby nám diody svítily dovnitř a trubička nám při pohledu přes ní zastiňovala rušivé odlesky od vršku hlavně a kompenzátoru/zhášeče a stisknout tlačítko . Poté již stačí pouze zkontrolovat zda se tryska nachází přesně uprostřed komory a popřípadě není pootočená gumička.

soubory ke stazeni


bottom.pdf

top.pdf

DPS.pdf

schema.pdf

servisní baterka.docDiskuze k tomuto článku


Jméno:
Příspěvek:


Online uživatelé=> => BUG REPORT <= <=