Dnes je: 26. 09. 2023 Nejste přihlášen Přihlásit se

Baofeng - časté závady a jejich řešení

Sharkus

14. 06. 2017


Soupis častých závad a jejich možného řešení u čínských vysílaček baofeng (popisovat budu UV-3R, ale pro ostatní stanice platí to samé). Předem upozorňuju že se nejedná o žádný odborný článek, nýbrž o několik jednoduchých triků na odstranění (i když v některých případech né trvalé) několika spíše konstrukčních nedostatků těchto levných stanic.





Volný přepínač hlasitosti

        První, na opravu nejrychlejší, leč celkem otravná závada je špatně upevněný plastík na rotačním voliči kanálů/hlasitosti. Ten se skládá ze dvou plastových částí, kde vnitřní je přišroubována na osičku enkodéru a uvnitř je uložena ocelová kulička s pružinkou která slouží k uzamykání voliče v dané poloze. Přes to vše je poté navlečen druhý plast, který bohužel není nikterak dobře uložen. Poku dojde pouze k uvolnění horního plastu, stačí pouze zakápnout trošku vteřinového lepidla mezi ony dva plasty. Horší je však fakt, že při jeho uvolnění většinou vyskočí pružinka nad kuličkou a vysílačka se poté při manipulaci sama přehlazuje, či mění hlasitost.


        Řešením je zde buďto tuto pružinku najít, či použít nějakou náhradu. Přibližný rozměr této pružinky je zhruba 1,5 x 4mm. Poté co nějakou vhodnou pružinku seženeme je vhodné oba plastíky opět pořádně slepit vteřinovým lepidlem( ideálně mimo vysílačku aby se nedostalo lepidlo i do těla enkodéru).

        Nečitelný displej

        Další poměrně závadnou částí této stanice je její displej. Stává se že jsou na něm buďto prázdná místa, či naopak vypadá jako čínská básnička. Problém však ve skutečnosti není na straně displeje samotného, ale ve snaze výrobce ušetřit kde se jen dalo a tak není plošný spoj nikterak ošetřen proti oxidaci. Většina výrobců používá na takovýchto místech slabý povlak zlata na mědi, které neoxiduje a má skvělé vodivé vlastnosti, u baofengu je bohužel konektor pro displej (a vlastně i vše ostatní) tvořeno pouhou mědi a tak se na něm hlavně při používání ve vlhčím prostředí vytváří povlak, který znemožní styk s kontaktní gumou displeje. Zajímavé je že v tomhle stavu může již stanice přicestovat z ciny (už jsem mel na stole jednu co měla povlak na desce při rozbaleni z krabice (zřejmě se na ní podepsaly špatné skladovací podmínky při dopravě)).

        Teď již o opravě samotné. Zde již budeme potřebovat nějaké to nářadí (mikropájku, odsávačku, malé torxy, tenký křížový šroubovák, pinzetu, gumu na propisky (taková ta tvrdá modrošedá - dostupná a funkční náhrada za brusný štěteček ze skelných vláken, čí modelářskou brusnou gumu na koleje), líh a špulky do uší). Jako pří musíme ze stanice vytáhnout baterii a odšroubovat klips na opasek (pokud jej používáme). Poté odšroubujeme dva torxy na spodní straně pod baterkou a nakonec sejmeme plastový kryt z rotačního enkodéru (pokud jej nemáme podlepený tak bacha na pružinku!) a matici z konektoru antény (lehce to jde vložením pinzety do drážek). Dále již stačí pouze vysunout spodní kovovou část s elektronikou z plastového těla. Zde je nejsnažší způsob vložit pinzetu pod zámek baterky a lehce zapáčit a kovovou část vysunout směrem dolu. Dále bude potřeba oddělit plošák od kovové základny. Zde bude potřeba nejdříve odstranit dva šroubky kterými je k ní přišroubován konektor antény a ten poté vypájet a vytáhnout ze stanice (na fotce zakroužkován).

        Dále je potřeba sundat matici z enkodéru (opět poslouží pinzeta) a povolit 6 křížových šroubků na dps. Nyní již stačí desku s elektronikou vysunout opět směrem dolu. Zde je již potřeba dávat pozor aby nedošlo k deformaci cívek na spodní straně (došlo by ke změně nastavení filtrů a stanice by již nemusela správně přijímat signál a vysílat), nebo k pootočení trimru na spodku přední strany (došlo by k rozlazení zdroje hodin pro RDA1846 (obstarává samotné vysílání a příjem) a bez přesného čitače by již nebyla možná náprava).


        Když již máme desku volnou odšroubujeme poslední dva křížové šroubky ze zadní strany a tím uvolníme plechový úchyt displeje. Nyní přijde na řadu guma kterou opatrně přebrousíme kontakty na desce pod vodivou gumou aby se znovu leskly (to nám taktéž zvýší plochu kontaktů pro styk s vodivou gumou) a nakonec je ještě očistíme pomocí špulky do ucha lihem. Taktéž je potřeba očistit důkladně lihem samotnou vodivou gumu a ani displeji tak určitě neuškodíme.


        Nyní již vše jen opatrně složíme opačným postupem než jsme to rozdělávali a a displej by měl být plně funkční. V případě že tomu tak není můžeme pokus opakovat. Tato oprava je sice jednoduchá, ale bohužel ne trvalá a proto je možné, že se problém po čase opět neobjeví.

Stanice nemá signál

        Tento problém se vyskytuje spíše u nových stanic. Jak bylo v předchozím příkladu ukázáno, je anténní konektor velmi blízko plechového rámečku displeje. To v kombinaci s čínskou kvalitou výroby značí poměrně stupidní problém a tím je cínový „snoplík“ mezi tímto plechem a připájeným signálovým vodičem anténního konektoru.


        Taktéž se i zde může vyskytovat „nános“ šedivé vodivé hmoty (zřejmě nějaký oxid?), který má velmi nízký odpor a funguje podobně jako zkrat.

        V obou případech je postup opravy velmi jednoduchý a to pročištěním a přepájením konektoru. (nejdříve je potřeba stanici otevřít viz popis výše.)

Nejde vestavěný mikrofon

        Občas se stává že stanice sice vysílá, ale nejde nic slyšet, nebo je výsledný zvuk značně zkreslený. Při připojení náhlavní soupravy je však vše v pořádku. Tuto závadu většinou způsobuje vadná mikrofonní vložka. V těchto stanicích je použitý klasický elektretový mikrofón a ten je už z principu své funkce poměrně háklivý na vlhkost a nečistoty (ty by měla v ideálním případě zadržet tenká filcová membrána na něm). Může se však stát, že mikrofonní vložka je v pořádku, ale je buď špatně připájená, či je pod ní zkrat. Proto mikrofón nejdříve opatrně odpájíme (nutnost používat kvalitní pájku snad nemusím zmiňovat)(je potřeba zapamatovat si správnou polaritu vývodů – kladný je samostatný a záporný je spojen s obalem vložky) a zkontrolujeme jeho kontakty a plošák a očistíme je. Pokud předchozí postup nepomohl je zde jedinou možností (samozřejmě je možné že jsou vadné napájecí odpory mikrofonu viz schema na konci článku, ale zde je již oprava náročnější (minimálně na vybavení) a proto je vhodné přenechat jí odbornému servisu.) výměna mikrofonní vložky za jinou.


        Tato závada se samozřejmě může vyskytovat i u handsfree a řešení (poté co vyloučíme vadné kabely a konektory) je prakticky stejné.

Nejde zvuk

        Pokud u stanice samotné nejde zvuk, ale při připojení handsfree je vše v pořádku, pravděpodobně se bude jednat o chybu reproduktoru. Zde je situace dost podobná jako v případě mikrofonu. Problémy zde může způsobovat hned několik věcí.

        1) zoxidované kontaktní plošky na reproduktoru - stačí očistit

        2) zdeformované pružiny - stačí očistit a narovnat

        3) zkraty na desce u pružiny - může způsobovat i poloviční hlasitost a souběžnou funkci reproduktoru a sluchátek - je nutné odpájet kontaktní pružiny, vyčistit plošák a znova připájet


        4) vadný reproduktoru - je zde sice možnost že se pouze dostal bordel k membráně a vynutí, ale nejlepší je jeho výměna.

        5) zoxidovaný(poškozený) konektor sluchátka - sice se může zdát že to spolu nesouvisí, avšak přepínání repro sluchátka je řešeno mechanicky v tomto konektoru kdy se vsunutím jacka odpojí jeden pól reproduktoru (tak může také nastat situace kdy jede naraz jak sluchátko tak reproduktor)

Velká hlasitost (UV-3)

        Toto není sice žádná závada, ale spíše nedomyšlenost. I tak jsem si ale řekl že to tu dám. Možná se najde někdo komu se to bude hodit a krapet to souvisí s předchozím tématem.

        O co tedy vlastně jde? Jistě jste si všimli že stanice je poměrně dost hlasitá a i na nejnižší hlasitost to docela řve. Řešení je poměrně snadné a to snížení zesílení na výstupním zesilovači.


        Podle datasheetu se dá dohledat, že hlasitost (zesílení) se nastavuje pomocí zpětné vazby která je tvořena rezistorem R15. Proto pro změnu stačí změnit jeho hodnotu.

        Zde opět platí, že bez potřebného vybavení a znalostí se do této úpravy radši nepouštějte!

Stanice nenabíjí

        Zde může být opět několik možností proč k tomuto dochází. Hlavní ovšem je, že stanice samotná je zde zcela bez viny. O nabíjení baterie se stará obvod umístěný ve stojanové nabíječce. O kvalitě čínských adaptérů do zásuvky se myslím nemá vůbec cenu rozepisovat o propojovacích kabelech a jejich neopakovatelné kvalitě taktéž a proto přejdeme ze zbývajícím dvěma možnostem. První je špatný kontakt nabíjecí základny s kontakty na baterii. Zde by mělo být řešením očištění kontaktů jak na baterii tak na základně a jejich případné napružení.

        Pokud však stanice přesto nenabíjí a i přes zkontrolovaný adaptér a kabel se například kontrolní led chová podezřele, či vůbec nejde, bude na vině nejspíše samotný nabíjecí obvod. Jeho odchod do křemíkového nebe může být doprovázen i zvukovou, čichovou a světelnou šou.

        Pokud je k dispozici pořádná nabíječka na lipolky do zbraní není nic jednoduššího než vyvést kabely od pružinových kontaktů základny a používat na nabíjení jí.

        Další možností je stavba vlastního nabíjecího obvodu třeba z lm317 za pár korun(jde pouze o zdroj napětí (horní hranice je uvedena na baterce a je nutné jí dodržet) s omezením proudu(stačí do série hodit rezistor)). Schémat na jeho stavbu je na netu přehršel.

        Pokud chceme hotové řešení, je možností použít nějaký univerzální nabíječ co se dneska prodávají už opravdu za hubičku.


        (http://www.store.mcustore.cz/kategorie/moduly/napajeni-proudu/modul-nabijecka-lithium-5v-1a/)

Vadná anténa

        Tato porucha opět nesouvisí úplně se stanicí samotnou ,ale je k provozu nutná a tak to sem patří. Vadnou anténu většinou poznáme tak že stanice má velmi nekvalitní příjem a nízký dosah. V případě původní pendrekové antény se může jednat o poměrně banální závadu způsobenou opět jejím provedením. Tato anténa ze zevnitř skládá a konektoru na nějž je na kostru uchycen jeden konec spirálovitě stočeného drátu ke kterému je v jisté části připájeno lanko vedoucí středem od signálového kolíku.

        Na takovéto konstrukci samozřejmě není nic špatného. Problém je však v tom že ono středové lanko je dost napnuté a v případě většího ohnutí poměrně měkkého plastového obalu se snadno přetrhne. Taktéž k tomu může snadno dojít při tahání stanice za anténu, kdy se může povolit lepidlo které to drží pohromadě a anténa se protáhne.

        Řešením je opatrně nahřát postiženou anténu aby lepidlo povolilo, vysvléct jí z obalu a lanko připájet. Poté za použití silikonového tmelu, či tavné pistole upevníme plast nazpět. Samozřejmě musíme počítat s drobnou změnou vlastností takto opravené antény, ale jako nouzovka určitě postačí.

Testování antén

        Ať už po opravě, či jen na čisté porovnávání antén se občas hodí nějaké zařízené k testování antén. Ideální by bylo samozřejmě použít například swr metr, nebo jiné podobné přístroje, ale v nouzi postačí mít možnost porovnat vyzářenou energii z různých antén. Taktéž se ho dá úspěšně využít pro ukázku správného držení stanice.


        Z obrázku výše je vidět, že konstrukce je vážně jednoduchá. Skládá se z dvou kousků drátu jedné diody a dvou odporů sestavených podle obrázku výše. Dále bude potřeba ještě jeden multimetr s co největším vstupním odporem (vyhoví prakticky jakýkoliv digitální multimetr).

        Postup měření je jednoduchý. Multimetr nastavený na stejnosměrné napětí s tímto „adaptérem“ umístíme do konstantní vzdálenosti od měřené antény a zaklíčujeme. Na displeji multimetru poté odečteme naměřené napětí a zapíšeme si ho. Poté vyměníme anténu a provedeme za stejných podmínek měření znova. Tím získáme odrazový můstek k porovnaní těchto antén.

        Taktéž se takto dá při správném výpočtu délky antény zjistit vhodnost jednotlivých antén pro různé vlnové délky.



Ke stažení

baofeng-zavady.pdf

RDA1846_datasheet_v1.2e.pdf

shema-baofeng-5r.pdf

Baofeng--UV-3R-Schematic.png

shema-baofeng-5r.jpg







Diskuze k tomuto článku


Jméno:
Příspěvek:





Aleks
18:07:28
14.06.2017
díky za tipy, ale asi to nechám na odborníkovi!




Jirka
23:17:42
21.04.2019
No, víc mi vadí mikrofon. Nějakou úpravu bych ocenil




Sharkus
21:08:27
22.04.2019
A co konkretne te trapi?





Online uživatelé



=> => BUG REPORT <= <=